Rozpoczęły się kampanie polegające na dezinformacji, mające na celu wzbudzenie zamieszania i niepokoju. Zaczynają się również pojawiać ataki phishingowe, wykorzystujące bieżącą sytuację (np. zachęcające do obejrzenia wstrząsającego filmu z Ukrainy) do przejmowania kont w usługach (np. portalach społecznościowych) lub do instalowania na komputerach złośliwego oprogramowania. Z informacją o przykładowej kampanii tego rodzaju można zapoznać się pod adresem: https://www.facebook.com/CERT.Polska/posts/pfbid02JvoTP4dxjBJdnvxjMdwichrtyp7GhSK1hciH8ChoKzEdSxH9xodDq3zhWKmDBkaHl
W zakresie walki z tzw. fake news zalecamy zapoznanie się z krótkim poradnikiem Fundacji Orange:
https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/post/jak-sobie-radzic-z-dezinformacja-praktyczne-porady
Można się też zapisać na bezpłatne szkolenia organizowane przez niezależne portale zajmujące się tematyką bezpieczeństwa w Internecie.
Przypominamy również o tym, aby bezwzględnie:
Nie otwierać załączników, ani nie odwiedzać adresów URL, przesłanych mailem albo SMS-em przez osoby albo instytucje, od których komunikacji nie oczekiwaliśmy – szczególnie, jeśli do tej czynności jesteśmy usilnie nakłaniani (pilna sprawa/dokument, drastyczny film, bardzo ważna wiadomość wymagająca natychmiastowej reakcji itd.).
Nie podawać poświadczeń do swoich kont w reakcji na jakiekolwiek wiadomości przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej, a także SMS. Ujawnienie poświadczeń może doprowadzić do ujawnienia danych własnych oraz – jeżeli dotyczy haseł do usług służbowych – organizacji, a nawet umożliwić dostęp do infrastruktury wewnętrznej. Skutkiem takiego dostępu może być prowadzenie ataków na inne podmioty z wykorzystaniem zasobów firmowych, a w skrajnym przypadku nawet kradzież albo zniszczenie danych organizacji.
dezinformacja
